Skint Dad

Where Every Penny Counts

  • Home
  • Save money
    • How to save money on groceries
    • Save money on energy bills
    • Save money on water bills
    • Frugal living tips
    • 1p Saving Challenge
    • Sun holiday codes
  • Make money
    • Make money online
    • Best paid surveys
    • Best side hustle ideas
    • Free money
    • Genuine work from home jobs
    • Bank switch offers
  • Manage money
    • Best budgeting apps
    • Average household bills
    • Credit score apps
  • Our Book
  • News
  • Deals
    • Farmfoods offers
    • Blue Light Card discounts list
    • When is the Next sale
    • 25% off wine
  • About us
  • Community
  • Subscribe
You are here: Home / Save Money / Shopping Smarter with Price Per Unit

Skint Dad is reader supported. Purchases through links on our site may earn us an affiliate commission. Learn more

Shopping Smarter with Price Per Unit

by Ricky Willis · updated 5 June 2020

If you want to save money, one of the most important things you need to do when shopping at the supermarket is to to look at the price per unit.

If you want to save money, one of the most important things you need to do when shopping at the supermarket is to to look at the price per unit.

£10 sign up bonus: Earn easy cash by watching videos, playing games, and entering surveys.

Get a £10 sign up bonus when you join today.

Join Swagbucks here >>

Supermarkets have this amazing way of making you think you’re getting a bargain. Sometimes you are but sometimes you most certainly aren’t.

One of the most important things you need to do when shopping at the supermarket, while trying to squeeze the pennies as tightly as possible, is to to look at the price per unit.

May sound like hard work but you need to do it and it’s worth it.

We do the majority of our food shopping online. We do a comparison on mysupermarket.co.uk, choose the best value basket then checkout. We get enough food to last us around two weeks then top up our shops with perishable items, usually from Lidl.

Although I can normally find a good deal at Lidl, their pricing feels a little all over the place. Some of it is priced at price per kilo, others are priced at price per 100g.

You really need to be on the ball as the shops play their games to try to catch busy shoppers out. I know I dislike shopping at the best of times so when I go into a supermarket I like to run in and run out.

If you want to save money, one of the most important things you need to do when shopping at the supermarket is to to look at the price per unit.

Take the pricing on their vegetable spread – 89p vs £1.80. Immediately, the 89p one looks cheaper but the price per unit catches my eye underneath. £1.780 vs 36p! Now the more £1.80 spread feels cheaper until you work out that per 100g one is 17.8p and the other is 36p. They do this one a number of comparable items, and usually they are right next to each other.

The Which! food prices campaign really brought to light the confusion shoppers have had when making a supermarket purchase and in December 2013 confirmed that all 10 UK supermarkets agreed to display consistent price per unit labels across similar products.

Also, out of the 10, six would also show the price per unit on promotions for multi-buys of the same item.

If you want to save money, one of the most important things you need to do when shopping at the supermarket is to to look at the price per unit.

Work Out the Price Per Unit 

It’s not easy to work it out the price per unit on the spot, especially with children pulling at your leg, but with a calculator it’s easy.

To work out whether you are getting a good deal, compared to the item sat next to it, you need to do a simple sum.

To work it out the price for 100 units, whether that be grams, litres etc:

Total price divided by total weight, then multiply by 100

Take mixed herbs for instance:

Schwartz £1.64 divided by 9g x100 = £18.22 for 100g

ASDA 0.97 divided by 30g x100 = £3.23 for 100g

ASDA Smartprice 0.25 divided by 18g x100 = £1.39 for 100g

It’s that simple! And shocking when you see the price difference between the highest and lowest brands!

Misconceptions

Bigger is Better

No – well, not always. Bigger can be better, as the price per unit comes down, even with the same brand but in some circumstances the price changes so it’s still worth checking unit price.

Take Rice Crispies from ASDA as an example.

As the packs get bigger, it starts to get bigger but the biggest is more expensive than the middle size one.

price per unit rice crispies

340g packet is £2.08 = 61.2p per 100g

510g packet is £2.00 = 39.2p per 100g

700g packet is £3.49 = 49.9p per 100g

(prices correct as 22 June 2014)

With a bit of colour on the pack, families will look and grab the packet thinking they are getting the best value but, it’s cheaper overall to just buy two of the next size down.

Buying multi buy packs are cheaper

No – Just because the item is on offer for 4, does not mean it’s not cheaper than buying separately.

Still looking at ASDA, they sell Heinz Bakes Beans – a staple food in a lot of households.

A single can is 68p for 415g (16.4p per 100g), a multi pack of 4 is £2.00 (12p per 100g) a multi pack of 6 is £3.50 (14p per 100g). Again the BIG family pack is not the best value.

They have now put it on offer to £3.00 so it works out at 12p per 100g and is now the same value but, as this is just an offer price, it will go back up soon.

Own branded labels are cheaper

No – Don’t always think that the store own brand is cheaper.

It really is interesting to see that the white labelled items are not always cheaper, overall, then the next brand up. Rather than just putting the own label in your basket, thinking you’re getting a bargain, it’s always worth having a quick check to see if the price per unit changes when comparable items go one offer.

This week, you can buy 8 tortilla wraps from Tesco for £1 but you can buy Mission Original wraps for exactly the same price – you get a better brand for no more money.

Food shopping tips

Do It Online

The online food comparision site mysupemarket.co.uk gives you an option to view items based on price per unit, taking away the need to work it out on a calculator. All the hard work is done for you.

Tesco, Sainsburys, Waitrose and Ocado give the option to view the items lowest to highest but that’s not the best value as you may be buying an items that looks cheaper but it is probably smaller.

ASDA don’t give you too many options all and the only products you get to see initially are the ones on offer, making you have to scroll down all the list to find the good value products.

They do all give the breakdown of the price per unit just not an easy way to view it.

Work It Out

Use a calculator while shopping. I used to worry about what people would think but I really don’t care anymore. I want to save money and I am saving money. Rather than carrying around a real calculator, I use the one on my phone so it doesn’t look as obvious anyway.

price per unit macaroonsThe main supermarkets do show the price per unit and don’t usually change how they measure them but, it’s always worth being prepared, just in case.

Some products are shown as price per unit and price for 100g – even for the same item. Items like toilet roll and biscuits are shown in price per item.

Macaroons are priced differently at ASDA so it’s not clear which one is better value for money. If you use the same calculation to work out the price for each macaroon, for the 15 pack it works out as 8.7p each, for the 6 pack it works out as 16.7p each – quite a difference.

Don’t Just Buy It Because it’s Cheaper

The more you buy the cheaper it gets (normally). However, when looking at fresh food, unless you plan to freeze it, you may end up wasting food and throwing your money away. Only plan to buy what you can use.

When shopping and looking at price units, you can find that you may have something different in your basket each week. As supermarkets have their price wars, their prices go up and down so one week something may be an utter bargain and the next it works out more expensive.

I don’t buy any brands in particular and I don’t shop at one supermarket. I look for the best deal that week, shop around for bargains, like with Farmfoods offers, and save some money in the process.

Penny for your thoughts: Do you pay attention to price per unit while shopping?

  • About
  • Latest Posts
Ricky Willis
Ricky Willis
A little bit of everything at Skint Dad
Ricky Willis is the original Skint Dad. A money-making enthusiast, father, and husband to Naomi. He is always looking for unique ways to earn a little extra.
Ricky Willis
Latest posts by Ricky Willis (see all)
  • Where can I use my Blue Light Card? Discounts list 2025 - 1 January 2025
  • Best paid surveys to earn money online in 2025 - 1 January 2025
  • £18 million in Tesco Clubcard vouchers about to expire – use them or lose them! - 12 November 2024
Newsletter Title

Subscribe to our free newsletter for the latest money saving content

Plus an exclusive £16 cashback offer for new Quidco members.

Comments

  1. Jirina Prochazkova says

    23 June 2014 at 13:13

    mysupermarket.com is a life saver, you can even enter and choose your items, and print out the shopping list and have it split between couple of supermarkets to make it even cheaper if you are going to go inside the shops. love it. I always look at the price per unit – it’s amazing how they try to get you x great tips x

    Reply
    • Ricky Willis says

      24 June 2014 at 22:05

      Totally agree. I don’t know what I’d do sometime without them. It saves so much time, and being able to switch between baskets is really helpful.

      Reply
  2. Clare Mcf says

    23 June 2014 at 21:31

    try doing the comparison on nappies, this normally shows that bigger is not cheaper. Shocking really!

    All that just to collect some crap!

    Reply
    • Ricky Willis says

      24 June 2014 at 22:09

      I know! I admit that I used to buy the expensive nappies. It was silly really, I was being a brand snob but the cheap ones work just as well and now I’ll never go back to the other brands.

      It makes me a little annoyed knowing that I spend 7p per nappy now but used to spend around 20p per nappy! What a waste of money!

      Reply
  3. Henspeak says

    24 June 2014 at 11:38

    If you live in rural areas there is no option but to shop in store as many of the biggies will not deliver to these areas. The prices in the main name smaller outlets are often more than the independents so its cheaper to buy non-perishables as you drive past a main supermarket and stick to local places for the rest.
    I know this may seem of little relevance but Sainsbury still have their fuel 3p/litre more than their main store 8 miles away and the staff claim this is to cover the transportation costs. Yet ,milk, which comes from rural areas, going to remote farms, in massive tankers is the same price in each store. They think we are mugs.

    Reply
    • Ricky Willis says

      24 June 2014 at 22:12

      Excuses, excuses. A lot of people believe what they are told and the store staff may not really know the whole truth too. It’s ridiculous how much some places charge but, while they get away with it, they will continue to do so.

      Reply
  4. James says

    5 November 2014 at 14:49

    Seeing as we have the space in our shed, we invested in a large chest freezer. We fill it over 3/4 full with meat, chips and veg for £70 at our local Farmfoods. Then we do a trip to our 24hrs local supermarket at around 8:30pm and buy bread at about 4p per loaf, and 3p per pack of rolls. These pack out the rest of the freezer. The food lasts us (a family of 4) between 3 – 4 months before we have to re-stock again. Of course, we still spend about £10 a week on the essentials like milk, etc, but overall it saved us a lot of money.

    Reply

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ricky and Naomi Willis

Ricky and Naomi Willis, founders and editors of the Skint Dad website.

We know every penny counts, so we’re sharing resources, tips, tricks, and deals that will keep more money in your pocket.

Read more about us.

Make Every Penny Count by Ricky and Naomi Willis
Skint Dad in the media

Explore

Save money

Make money

Manage money

Buy our book

Budget recipes

Join the community

Information

About us

Contact us

Awards, Media and Press

Affiliate Disclosure

Privacy Policy

Cookie Policy

Terms & Conditions

Sitemap

Skint Dad

K2 Tower
Bond Street
Hull
HU1 3EN
01482 230059

Skint Media Limited
is a registered company
in England & Wales.
Company reg no: 09991508
VAT No: 318 7349 80

Copyright © 2025 · Skint Media Limited · All rights reserved · Registered in England and Wales with company number 09991508

Skint DadLogo Header Menu
  • Home
  • Save money
    • How to save money on groceries
    • Save money on energy bills
    • Save money on water bills
    • Frugal living tips
    • 1p Saving Challenge
    • Sun holiday codes
  • Make money
    • Make money online
    • Best paid surveys
    • Best side hustle ideas
    • Free money
    • Genuine work from home jobs
    • Bank switch offers
  • Manage money
    • Best budgeting apps
    • Average household bills
    • Credit score apps
  • Our Book
  • News
  • Deals
    • Farmfoods offers
    • Blue Light Card discounts list
    • When is the Next sale
    • 25% off wine
  • About us
  • Community
  • Subscribe